Zeke (Ezequiel Hernandez) - Sen Torreadora
zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii

Zeke (Ezequiel Hernandez) – Sen Torreadora

Zeke (Ezequiel Hernandez)

(1940 -)

Dane o obrazie:  Obraz olejny, sygnowany, podobrazie z kartonu malarskiego, opatrzony oryginalną tabelą opisową na odwrocie

Stan:  Dobry, adekwatny do wieku obrazu i przeprowadzonych renowacji

Oprawa:  Rama drewniana, pokryta mazerunkiem i wykończona złoconą sztukaterią

Wymiary:  69 x 54 cm (z oprawą 85,5 x 70,5)

Wycena:

  2000 zł

Opis obrazu:

Martwa natura pochodząca z wczesnego okresu twórczości artysty, o charakterystycznej dla autora kolorystyce, łagodnym stylu, quasi realistycznej kompozycji oraz tematyce ściśle związanej z jego życiorysem i twórczością.

Obraz przedstawia impresję autora na temat życia. Czaszka byka, flasza i powieści starych marzycieli, umiejscowione w odrealnionym, rozmytym tle symbolizującym pustkę, stanowią alegorie cierpienia, uciechy i marzeń, przywołując odciskające piętno na duszy torreadora duchy zabitych zwierząt, rozrywki mające stłumić napięcie oraz zadumę nad głębszym sensem istnienia.

Pasja, refleksja i poczucie winy, w sugestywny sposób przedstawione na przykładzie latynoskiego wojownika, skłaniają do przemyśleń i odnoszą się na równi do każdego z nas.

Biogram Artysty :

Ezequiel Hernandez, znany pod pseudonimem Zeke, urodził się w 1940 roku w San Antonio. Przygodę z malarstwem zaczął już jako sześcioletni chłopiec, gdy przykuła go do łóżka ciężka choroba. Odbywając leczenie w Chicago’wskim szpitalu otrzymał w prezencie swój pierwszy zestaw do malowania i odnalazł pasję na całe życie.

Naukę pobierał między innymi w Chicago Art Institute oraz La Villita School of Art. Do grona uznanych twórców dołączył dzięki ogromnemu sukcesowi swojej wystawy na Western Art Shows w San Antonio, podczas Rodeo. Jego prace wystawiane były na Western Art Shows wielokrotnie przez 19 lat i uznane za najcenniejsze w ekspozycji. Obecnie większość prac znajduje się w ekspozycji Hlidebrand Art Gallery.

Twórczość artysty ściśle związana jest z miejscem jego pochodzenia. Texaskie krajobrazy, meksykańskie puebla, kaktusy, zaprzężone w osły wózki, a nawet charakterystyczna jasna i intensywna kolorystyka, stanowią żywe świadectwo latynoskich korzeni autora. W niemal każdym z obrazów dostrzec można mocne teksańskie słońce i gorące południowe namiętności.

Autor wystawiany :

Galeria Hildebranda
San Antonio Wertern Art Shows
Galeria Vogt

Marian Żaba - Autoportret
zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii

Marian Żaba – Autoportret

Marian Żaba

(1926 - 2009)

Dane o obrazie:  Obraz olejny na płótnie, opisany na odwrocie - sygnatura, miasto, galeria BWA

Stan:  Bardzo dobry

Oprawa:  Rama wtórna, sosnowa, okleinowana dębiną

Wymiary:  65 x 57 cm (z oprawą 83 x76 cm)

Wycena:

  sprzedany

Opis obrazu:

Autoportret artysty, namalowany w charakterystycznym dla malarzy Kręgu Arsenału 1955 stylu ekspresjonistycznym. Farba położona impastowo pędzlem i szpachlą z wyraźną chropowatą fakturą. Intensywne, odrealnione kolory, nasycone emocjami płótno, dominujące spojrzenie postaci. Niepokojące, silnie oddziałujące na odbiorcę dzieło jest doskonałym przykładem artystycznego buntu lat pięćdziesiątych przeciw socrealizmowi.

Obraz wystawiany przez Biuro Wystaw Artystycznych, między innymi we Wrocławiu w lipcu i sierpniu 1968 roku.

Biogram Artysty :

Marian Żaba urodził sie w 1926 roku we wsi Zarajec K. Kraśnika. Kształcił się artystycznie w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku Janiny Miłosiowej w Lublinie w latach 1944 – 1947  oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w okresie 1948 – 1954. Był członkiem Mazowieckiego Towarzystwa Kultury i należał do wybitnych twórców „Kręgu Arsenału”.

Obrazy artysty wystawiane były między innymi na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki Arsenał 1955 pod tytułem „Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi” (obraz „Martwa natura z żelazem” i rysunki węglem „Portret dziewczyny” i „Portret Tancerki”), Wystawie Krąg „Arsenału 1955” Muzeum okręgowe w Gorzowie, wystawie członków MTK we Wrocławiu 1956 (VI-VII), Wystawie Okręgu Warszawskiego ZPAP w 1958 i 1968, wystawie w Muzeum Historycznym Warszawy 1959, II Salonie letnim Pomarańczarnia w Łazienkach Warszawa 1964, wystawie „Wieś w malarstwie” Warszawa 1968 – 1970, Międzynarodowej Wystawie w Niemczech Junge Kunst in Polen 1949-1959 w Beeskow 1997, gdzie wystawiono dwa autoportrety z 1955 i 1976 roku ze zbiorów Muzeum Lubuskiego w Gorzowie, Wystawie Krąg „Arsenału 1955” w Galerii „Zachęta” w Warszawie w 1992 roku a także w Wystawach MTK w Gostyninie, Łucku, Pułtusku, Ostrołęce, Siedlcach, Wrocławiu i innych.

Autor wystawiany :

Arsenał Warszawski

Pałac Łazienkowski

Kunstarchiv Beeskow

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie oddział „Spichlerz”

Galeria „Zachęta” w Warszawie

Helene Sonnenbrodt - Jesień w Sanssouci
zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii

Helene Sonnenbrodt – Jesień w Sanssouci

Helene Sonnenbrodt

(1877 - 1970)

Dane o obrazie:  Obraz olejny na płótnie, sygnowany

Stan:  Dobry, renowacja zachowawcza, rama do renowacji, oryginalne krosno, oryginalna rama, sosnowa, złocona

Oprawa:  Rama oryginalna, sosnowa, wykończona złoceniem, do renowacji lub wymiany, oryginalne krosno

Wymiary:  52,5 x 64 cm (z oprawą 60,5 x 72,5)

Wycena:

  1000 zł

Opis obrazu:

Namalowany około 1920 roku postimpresjonistyczny portret pałacu w Sanssouci w Poczdamie. Charakterystyczna dla artystki technika i kolorystyka, oraz temat zbieżny z jej znaną twórczością.

Słoneczny wczesnojesienny poranek w jednym z najważniejszych dla Niemiec miejsc, został uwieczniony przez artystkę w magicznej, sugestywnej kompozycji, przy wykorzystaniu nasyconych barw i pełnej kompozycji.

Biogram Artysty :

Helene Sonnenbrodt urodziła się w 1877 roku w Hanowerskiej rodzinie radcowskiej. Kształciła się w Hanowerze w Werkkunstschule i po praktyce artystycznej we Francji osiadła na stałe w Berlinie. Przez całe życie podróżowała po Europie i malowała pejzaże, ze szczególnym jednak upodobaniem uwieczniała na płótnach Berlin i jego okolice, czym zapracowała na szczytne miano portrecistki tego miasta. Wieloletnia członkini niemieckiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków.

W swoim studio przy Grünstrasse 2, tworzyła obrazy olejne, akwarelowe, tempery i szkice, głównie pejzaże, martwe natury, wnętrza, oraz nieliczne portrety i dzieła abstrakcyjne. Wielokrotnie wystawiana, między innymi w 1938 roku w Kunsthaus Koch, zdobyła szerokie uznanie swoim ekspresywnym podejściem do koloru i charakterystyczną techniką malarską, którą w realistyczną tematykę wplatała magiczne nuty.

Większość prac artystki znajduje się w rękach prywatnych kolekcjonerów ze Stanów Zjednoczonych, znaczna ich część jednak zaginęła w trakcie i po zakończeniu drugiej wojny światowej.

Autor wystawiany :

Wolfenbüttel  Grossen Schule

Kunsthaus Koch