Ernst Stetten - Cisza
zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii zdjecie-galerii

Ernst Stetten – Cisza

Carl Ernst von Stetten

(1857 - 1942)

Dane o obrazie:  Obraz olejny na płótnie, sygnowany p.d. C v Stetten, datowany 1942

Stan:  Dobry, oryginalny, bez ingerencji konserwatora

Oprawa:  Rama z okresu, kołkowana, konstrukcja sosnowa, okleina dębowa, środek polichromowany na złoto, obraz na oryginalnym krośnie, nieprzepinany, mocowania I wzmocnienia narożników wtórne

Wymiary:  64,5 x 92,5 cm (z oprawą 82 x 107 cm)

Wycena:

  Sprzedany

Opis obrazu:

Pejzaż malowany u schyłku życia artysty jest wyrazem kunsztu szkoły paryskiej i wieloletniej praktyki malarskiej autora. Przedstawia drogę prowadzącą przez sosnowy las, naznaczoną subtelną obecnością człowieka i wyrazistą grą wiosennego słońca w mroku wiekowej puszczy.

Na obrazie widoczny jest wyraźny podział podział na trzy plany. Pierwszy, wiosenny, żywy i zielony, wykonany z pietyzmem i drobiazgową wręcz dbałością o szczegóły. Drugi, zdecydowanie ciemniejszy, głęboko naznaczony niespokojną grą światła I cieni. Trzeci natomiast, prześwitujący jedynie pomiędzy pniami drzew, jasny i romyty w charakterystyczny dla autora sposób.

Obraz malowany w trakcie wojny jest wyrazem nadziei autora na nadejście okresu pokoju, ukazując, że mroczne etapy podróży zwanej życiem są tylko naturalnym etapem drogi ku pogodnej przyszłościi.

Obraz zakupiony w Montpelier.

Biogram Artysty :

Carl Ernst von Stetten urodził się w 1857 roku w Augsburgu (Bawaria). Pomimo pochodzenia z zamożnej bankierskiej rodziny, całe życie poświęcił sztuce, w szczególności malowaniu portretów i pejzaży.

Kształcenie artystyczne rozpoczął w 1876 rowku w Królewskiej Akademii Sztuki w Monachium, a kontynuował w Paryżu  jako uczeń Jeana-Léona Gérôme w jego atelier, gdzie poznał Gustave’a Courtoisa, swojego wieloletniego przyjaciela i kochanka. Osoba Stettena obecna jest w historii sztuki zarówno w roli autora licznych prac, jak I występuje na kilku obrazach Courtoisa, do których pozował jako model.

Najsłynniejsze obrazy artysty, Włosi w Paryżu, Lekcja szydełkowania, Krajobraz meksykański, Villa Böcklin, a także zaginiony Sprzedawca obrazów, charakteryzują się spokojną kompozycją I jednoznacznym podziałem na plan pierwszy i tło. Zarówno sceny rodzajowe, jak I pejzaże, wyróżnia realistyczny i drobiazgowy temat główny, oraz subtelne, wręcz jedynie zasugerowane, otoczenie.

Pomimo, iż malarz należał do autorów wyjątkowo płodnych, znaczna część jego prac zaginęła po jego śmierci w trakcie wojny w Tessin na południu okupowanej Francji.

Autor wystawiany :

Salon des Artistes Français, Paryż

Internationalen Kunstaustellung, Monachium

World’s Columbian Exposition, Chicago

Akademiesche Kunst-Ausstellung, Drezno

Berliner Kunst-Ausstellung, Berlin

Carnegie Art Galleries, Pittsburg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *